Drevesna smola na avtu – kako se je rešiti?
V poletni sezoni, ki je idealna za izlete in potovanja, nad našimi vozili stalno preti drevesna smola. Zlasti neprijetna je, ko pustimo avto v senci pod drevesi, da bi se izognili nevzdržni vročini, a ko se vrnemo, nas na vozilu preseneti smola. Kaj storiti?
Potrebujete pomoč pri odstranjevanju smole? Kontaktirajte nas!
Boltežar Pavlič (Porsche Ljubljana), (+386) 1 58 25 371 ali [email protected]
Ko sredi vročega poletja parkiramo pod bogatimi krošnjami dreves, niti ne pomislimo, da bi lahko šlo kaj narobe. Predvsem so nevarni iglavci, ki največ smole izločajo ravno v času poletja, ko senco najbolj iščemo. Ko parkirate, hitro preverite drevesa nad vozilom, vseeno pa se jim raje izognite, če si ne želite presenečenj.
Če smolo dovolj hitro opazimo, jo lahko z majhnim naporom odstranimo tudi sami s sestavino, ki jo ima sigurno tudi vaše gospodinjstvo – z jedilnim oljem! Velikokrat boste slišali, da pomagajo (specialni) bencin, WD-40, nitro razredčilo, aceton, … Nikakor ne posegajte po njih! S tako močnimi topili boste poškodovali lak in kjer je bila nekoč smola, bo lahko ostal zbledel madež barve.
Kaj svetujejo strokovnjaki?
Če se že odločite za uporabo katerih izmed zgoraj naštetih močnih topil, jih najprej preizkusite na slabo vidnem mestu, da boste videli, kako reagira z lakom. Nekatere barve in laki so namreč bolj odporni od drugih. V mislih imejte, da je ob zasušeni smoli morda potrebna še dobra mera drgnjenja, kar lahko ob robovih smolnatega madeža in karoserije naredi še bolj vidne posledice kemične reakcije. Če je smola še dovolj mehka, poskusite z jedilnim oljem in mehko krpo, ki jo prepojite. Olje s krožnimi gibi vtirajte v smolo. Če rezultatov nikakor ni, to pomeni, da je že prepozno za domačo pomoč, ki pa je najbolj varna za vaše vozilo.
Pazite tudi na trde delce! Ne želite si, da bi zaradi majhnih delcev na krpi, lahko še povečali poškodbo na karoseriji.
Profesionalno odstranjevanje smole z avta
Močno svetujemo, da si prihranite slabo voljo, ki bi vam jo povzročila poškodovana karoserija in reševanje prepustite strokovnjakom. V veliko primerih domače rešitve povzročijo več škode kot koristi. Strokovnjak bo mesto temeljito opral in očistil, lak zavaroval in s primernimi pripravki odstranil še tako trdovratne madeže. V primeru, da je bila smola že preveč zasušena, bo strokovnjak po odstranitvi smole poškodbe odpravil s poliranjem. Zopet priporočamo strokovno poliranje. Če poliramo sami, se lahko ob nepazljivosti zgodi, da ne odstranimo vse smole in ostanki se takorekoč zlijejo z lakom. Takrat pa vas lahko reši samo še izkušen strokovnjak.
Če si želite lepo in ohranjeno vozilo in imeti brezskrben dopust z avtom, se drevesom v poletnih dneh raje izogibajte.
Za strokovno odstranjevanje smole smo vam v naši Porsche poslovalnici vedno na voljo.
Porsche Ljubljana
Bravničarjeva 5, 1000 Ljubljana
Boltežar Pavlič
Servisni svetovalec za kleparsko - ličarsko delavnico
Tel.: (+386) 1 58 25 371
[email protected]